Kotel na vyváření vosku a parafinování

Kotel na vyváření vosku a parafinování

POSLEDNÍ KUSY

Topeniště na tuhá paliva s odizolovanou vanou o objemu 150 l

15500 Kč s DPH

Technický popis

Kotel je primárně určen k použití ve včelařských provozech. Topeniště je zhotoveno z černého plechu síly 2 mm. Vložená vana je z nerezu 1.4301 vhodného pro styk s potravinami. Horní část vany je odizolována a opláštěná pozinkovaným plechem. Na spodní části topeniště je litinový rošt a pod ním popelník. Komínová zděř má průměr 130mm. Celý kotel je kryt víkem z pozinkovaného plechu. Topeniště je opatřeno žáruvzdorným matným lakem, který získává požadované vlastnosti až po vypálení (prvním zatopení). Doporučované palivo je suché dřevo.
Kotel není opatřen výpustním kohoutem.


Instalace kotle a jeho umístění

Vzhledem ke konstrukci kotle a jeho primárnímu použití je nutná instalace na volném prostranství. Na nehořlavém podkladu (mlat, beton, betonové dlaždice a podobně). Vosk i parafín jsou hořlavé látky.
Komínovou zděř připojíme buďto ke zděnému komínu, nebo připojíme minimálně koleno a 2m komínových rour, které je nutné zafixovat proti pádu.
Při prvním zatopení se vytvrzuje lak na vnějšku topeniště. Před zatopením je nutné naplnit vložku minimálně do poloviny vodou.

Návod k obsluze – vosk

Potup

Kotel slouží k rozváření voskového díla včel, případně převáření a čištění již vytěženého vosku.
Objem vložky je 140 litrů. Před zatopením i v průběhu vyváření vosku dbáme na to, aby hladina sahala minimálně nad polovinu výšky vložky. K rozváření vosku je vhodné naplnit kotel cca 90l vody. Teplota tání vosku je cca 62 st. C. Voskové dílo ponoříme i s dřevěným rámkem do vroucí vody a pomocí vhodného nástroje vytahujeme v místě intenzivního varu. Tím získáme čistý rámek i s neporušeným a čistým drátkováním. Po rozpuštění 15 – 40 souší plave na hladině dostatek směsi vosku a košilek pro další zpracování. Ty odebereme nejlépe cedníkem na nudle (vosk uvízne v košilkách a voda zůstává v kotli) k dalšímu zpracování a můžeme opakovat dávku souší. Podle potřeby doléváme vodu, tak aby hladina příliš neklesla.

Bezpečnost práce

Vosk je hořlavá a snadno zapalitelná látka. Při varu kypí a tím pádem umí přetéct „z hrnce" a pokud teče přes dostatečně rozpálený plášť topeniště, může chytnout. Pro práci nad hladinou vroucí vody je nutné použít odpovídající ochranné pomůcky.

Návod k obsluze – parafín

Popis

Impregnace úlů parafínem je v česku relativně mladá metoda ošetření dřevěných částí úlů. Spočívá v máčení dřevěných částí do lázně parafínu při teplotě v rozmezí 160 – 200 st.C. po dobu 0,5 – 10 min podle teploty a účelu.
Metoda bezpečně hubí dřevokazné houby a škůdce. Spolehlivě hubí i zárodky chorob a škůdce včel v té době se ve dřevě nacházejících. Za ostatečné teploty i spory bakterie způsobující onemocnění včel zvané mor včelího plodu.
K metodě se obvykle používá parafín s bodem tání v rozmezí 52 – 64 st. C. a obsahu olejů až do 1,6%. Čím je parafín čistější a vyšší teplota tání, tím lépe. Teplota varu parafínu se pohybuje okolo 330 st.C. a teplota samovznícení okolo 260 st. C. při běžných atmosférických podmínkách. Parafín má až nečekaně velkou tepelnou roztažnost.

Postup

Rozpuštění parafínu, na dno vany naskládáme minimálně 25 kg desek nebo vloček parafínu, uzavřeme víkem a následně teprve rozděláme mírný oheň. Po pozvolném roztátí přidáme dalších 25 kg parafínu a následně můžeme zvýšit intenzitu ohně. Pro bezpečnou a pohodlnou impregnaci je vhodné používat 60-75 kg parafínu. Rozpuštění a ohřátí přes 160 st.C. trvá mezi 70 a 90 minutami. Od 120 st. stoupá teplota rychleji. Teplotu kontrolujeme vhodným teploměrem (není příslušenstvím) o rozsahu alespoň do 250 st.C. 
Po rozehřátí do požadované provozní teploty odkryjeme víko a máčíme díly úlů. Při rychlosti vkládání dílů o hmotnosti 4 kg/min udržujeme středně intenzivní plamen a v intervalu 10 min kontrolujeme teplotu.
Prohřáté díly necháme krátce odkápnout a odkládáme na vhodnou podložku. Po deseti minutách můžeme vychladlé díly opět štosovat.
Po použití můžeme nechat parafín v kotli ztuhnout a následně opět rozehřát. Pokud chceme následně zpracovávat vosk. Necháme parafín zchladnout mezi 100 a 70 st. C., následně ho vybereme vhodnou nádobou do vhodných konických obalů, aby šel později vyklopit. Poslední 0,5-3 kg bývají znečištěny přepálenými úlomky dřeva. Do tohoto zbytku je vhodné nalít studenou vodu alespoň 60l, parafín ztuhne a vyplave na hladinu. Poté je vhodné jej odebrat, vodu ohřát přes 65 st. C., aby se uvolnily i poslední zbytky ze dna a po zchladnutí sebereme škraloup.

Bezpečnost práce

Parafín je hořlavá látka, samovolně chytá při teplotě 260 st.C. Kotel musí být kromě provozu neustále zakryt plechovým víkem. Provoz je povolen pouze na otevřeném prostoru. Hladina parafínu musí sahat nad polovinu hloubky vany. Při práci je nezbytně nutné používat kvalitní ochranné prostředky, zejména silnější kožené rukavice.
Do parafínové lázně se nesmí dostat voda. Hašení se provádí zamezením přístupu vzduchu (víkem), hasicímipřístroji – ne vodními.

Rozměry 

Vana 620x498x485 mm

Vnější 750x670x900 mm

Hmotnost cca 65 kg

Kouřovod není součástí balení

Doprava na paletě po celé České i Slovenské republice

Na Slovensko je potřeba poptat cenu dopravy

 

 

Nový komentář

* (Povinné)

Termíny kurzů na rok 2020

Už se můžete přihlašovat na nové kurzy!

V záložce kurzy jsme už vypsali termíny na příští rok:-) Tak se přihlašujte, ptejte...

  • Medová přepravka

    Čtyři medy v dřevěné přepravce s uchem určitě potěší každého...

    399 Kč s DPH

Přihlášení