Kotel na vyváření vosku a parafínování

Kotel na vyváření vosku a parafínování

Topeniště na tuhá paliva s vanou o objemu 150 l

29900 Kč s DPH

Na toto zařízení se vztahuje dotace ve výši 23920,- Cena po odečtení dotace 5980,-

 

 Nejprodávanější varianta kotle. Kotel má velké výkonné topeniště, Odizolovaný horní lem pro pomalejší chladnutí a bezpečnější provoz, vypouštěcí ventil a kolečka pro snadnou manipulaci. Pohodlně projede 80kami dveřmi.

Doprava na paletě po celé České i Slovenské republice

Na Slovensko je potřeba poptat cenu dopravy

Technický popis

Kotel je primárně určen k použití ve včelařských provozech. Topeniště je zhotoveno z černého plechu síly 2 mm. Vložená vana je z 1,5 mm nerezu 1.4301 vhodného pro styk s potravinami. Horní část vany je odizolována čedičovou vatou a opláštěná nerez plechem. U dna je umístěnya výpusť s 1" kohoutem. Na spodní části topeniště je litinový rošt a pod ním popelník. Komínová zděř má průměr 130mm. Celý kotel je kryt víkem z nerezového plechu. Topeniště je opatřeno žáruvzdorným matným lakem, který získává požadované vlastnosti až po vypálení (prvním zatopení). Doporučované palivo je suché dřevo. Zařízení je opatřeno dvěmi pevnými a dvěmi otočnými koly s brzdou.

Instalace kotle a jeho umístění

Vzhledem ke konstrukci kotle a jeho primárnímu použití je nutná instalace na volném prostranství. Na nehořlavém podkladu (mlat, beton, betonové dlaždice a podobně). Vosk i parafín jsou hořlavé látky.
Komínovou zděř připojíme buďto ke zděnému komínu, nebo připojíme minimálně koleno a 2m komínových rour, které je nutné zafixovat proti pádu.

Při prvním zatopení se vytvrzuje lak na vnějšku topeniště. Před zatopením je nutné naplnit vložku minimálně do poloviny vodou. Pozor! Dokud není voda ve vaně ohřátá, tak vlivem rosného bodu a vodní páře obsažené ve spalinách, může odtéct z topeniště až několik dl špinavé vody.

Pozor, do vany nesmí přijít železo!!! Typu hrábě, roxor a podobně. K míchání, přidržování, vyndavání lze použít jedině vhodné plasty, dřevo, nerezová ocel.

Návod k obsluze – vosk

Potup

Kotel slouží k rozváření voskového díla včel, případně převáření a čištění již vytěženého vosku.
Objem vložky je 140 litrů. Před zatopením i v průběhu vyváření vosku dbáme na to, aby hladina sahala minimálně nad polovinu výšky vložky. K rozváření vosku je vhodné naplnit kotel cca 90l vody. Teplota tání vosku je cca 62 st. C. Voskové dílo ponoříme i s dřevěným rámkem do vroucí vody a pomocí vhodného nástroje vytahujeme v místě intenzivního varu. Tím získáme čistý rámek i s neporušeným a čistým drátkováním. Po rozpuštění 15 – 40 souší plave na hladině dostatek směsi vosku a košilek pro další zpracování. Ty odebereme nejlépe cedníkem na nudle (vosk uvízne v košilkách a voda zůstává v kotli) k dalšímu zpracování a můžeme opakovat dávku souší. Podle potřeby doléváme vodu, tak aby hladina příliš neklesla.

 

Bezpečnost práce

Vosk je hořlavá a snadno zapalitelná látka. Při varu kypí a tím pádem umí přetéct „z hrnce" a pokud teče přes dostatečně rozpálený plášť topeniště, může vzplanout. Pro práci nad hladinou vroucí vody je nutné použít odpovídající ochranné pomůcky.


Návod k obsluze – parafín

Pozor u tohoto provedení je nutné při použití k parafinování odmontovat lis a otvor zaslepit plátem oceli.

Popis

Impregnace úlů parafínem je v česku relativně mladá metoda ošetření dřevěných částí úlů. Spočívá v máčení dřevěných částí do lázně parafínu při teplotě v rozmezí 160 – 200 st.C. po dobu 0,5 – 10 min podle teploty a účelu.
Metoda bezpečně hubí dřevokazné houby a škůdce. Spolehlivě hubí i zárodky chorob a škůdce včel v té době se ve dřevě nacházejících. Za ostatečné teploty i spory bakterie způsobující onemocnění včel zvané mor včelího plodu.

K metodě se obvykle používá parafín s bodem tání v rozmezí 52 – 64 st. C. a obsahu olejů až do 1,6%. Čím je parafín čistější a vyšší teplota tání, tím lépe. Teplota varu parafínu se pohybuje okolo 330 st.C. a teplota samovznícení okolo 260 st. C. při běžných atmosférických podmínkách. Parafín má až nečekaně velkou tepelnou roztažnost.

Postup

Rozpuštění parafínu, na dno vany naskládáme minimálně 25 kg desek nebo vloček parafínu, uzavřeme víkem a následně teprve rozděláme mírný oheň. Po pozvolném roztátí přidáme dalších 25 kg parafínu a následně můžeme zvýšit intenzitu ohně. Pro bezpečnou a pohodlnou impregnaci je vhodné používat 60-75 kg parafínu. Rozpuštění a ohřátí přes 160 st.C. trvá mezi 70 a 90 minutami. Od 120 st. stoupá teplota rychleji. Teplotu kontrolujeme vhodným teploměrem (není příslušenstvím) o rozsahu alespoň do 250 st.C.

Po rozehřátí do požadované provozní teploty odkryjeme víko a máčíme díly úlů. Při rychlosti vkládání dílů o hmotnosti 4 kg/min udržujeme středně intenzivní plamen a v intervalu 10 min kontrolujeme teplotu.
Prohřáté díly necháme krátce odkápnout a odkládáme na vhodnou podložku. Po deseti minutách můžeme vychladlé díly opět štosovat.

Po použití můžeme nechat parafín v kotli ztuhnout a následně opět rozehřát. Pokud chceme následně zpracovávat vosk. Necháme parafín zchladnout mezi 100 a 70 st. C., následně ho vybereme vhodnou nádobou do vhodných konických obalů, aby šel později vyklopit. Poslední 0,5-3 kg bývají znečištěny přepálenými úlomky dřeva. Do tohoto zbytku je vhodné nalít studenou vodu alespoň 60l, parafín ztuhne a vyplave na hladinu. Poté je vhodné jej odebrat, vodu ohřát přes 65 st. C., aby se uvolnily i poslední zbytky ze dna a po zchladnutí sebereme škraloup.

Bezpečnost práce

Parafín je hořlavá látka, samovolně chytá při teplotě 260 st.C. Kotel musí být kromě provozu neustále zakryt plechovým víkem. Provoz je povolen pouze na otevřeném prostoru. Hladina parafínu musí sahat nad polovinu hloubky vany. Při práci je nezbytně nutné používat kvalitní ochranné prostředky, zejména silnější kožené rukavice.

Do parafínové lázně se nesmí dostat voda. Hašení se provádí zamezením přístupu vzduchu (víkem), hasicímipřístroji – ne vodními.

Rozměry

Vana 620x500x500 mm

Vnější 1070x750x900 mm (po demontování kohoutu 670 mm)

Hmotnost cca 80 kg

Kouřovod není součástí balení

Doprava na paletě po celé České i Slovenské republice

Na Slovensko je potřeba poptat cenu dopravy

 

Tuhá versus plynový hořák

CZ

Tomáš Košťál, 4. 1. 2023 20:18:44

Šlo by nahradit tuhá paliva (dřevo) využitím plynového hořáku vloženého do topeniště?

Re: Tuhá versus plynový hořák

CZ

Kája Jašová, 5. 1. 2023 14:04:32

Dobrý den, jde nahradit, ale hořák musí být s výkonem minimálně 15kW

DOTAZ

CZ

Ivo Mladý, 20. 4. 2021 16:21:44

Dobrý den, můžete vyrobit atypický rozměr: vana 62x62 v 50cm ? Děkuji

odstředivka

CZ

Tomáš Jaša, 9. 12. 2019 18:30:34

Kotel nemá nic společného s odstředivkou. Součástí dražší varianty je lis, který je vyhřívaný ze společného topeniště a k lisování stačí ruce. A nebo lze lis koupit samostatně. Ten je potřeba vyhřívat vyvíječem páry o příkonu 240V/2kW.

odstredivka

CZ

matisek, 9. 12. 2019 15:39:04

Zdravim, odstredivka k tomu kotlu sa napaja na 220V?

infra teploměr

CZ

Kája Jašová, 8. 1. 2019 08:19:40

Používáme infra teploměr, myslím že má rozsah asi -30 až 260°C. Já ho používám i na vaření mýdla, marmelád a td. pouze namíříte a nic nikam nenamáčíte ani nepřekáží. Zaměřuje pomocí laseru. Myslím že nějaké ještě máme nebo případně objednáme a lze dodat spolu s kotlem.

Teploměr na měření teploty vosku

CZ

hajnej007, 8. 1. 2019 00:11:01

Zdravím, jaký teploměr používáte na měření teploty vosku nebo parafinu? Váš kotel s výpustním kohoutem mne zaujal, rád bych jej ovšem využíval i na sterilizaci včelího vosku, tj. nejen na vyváření a parafinování nástavků a rámků. Dík předem za jakokoliv odpověď. Vladimír Němec, Horní Nezly, 732 274 250

Nový komentář

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení