Technologie
Na této stránce představíme některé technologie, které používáme.
Nejprve o včelách.
Jak už je zde někde zmíněno, včelaříme ve dvou oblastech. 200 a 450-550 metrů nad mořem. Co to obnáší? Pokud chceme kočovat, stěhovat oddělky a prodávat včely, musíme mít každý rok včelstva vyšetřena na spory moru včelího plodu. Špatný výsledek by změnil celou koncepci hospodaření.
Používáme jednoduchý úl. Evoluce nebyla jednoduchá ani levná, ale nakonec jsme skončili u úlu Langstroth. V kombinaci rámků 1/1 a 1/2. Úl je to jednoduchý, lehký, skladný při převozech, variabilní atd. Proč tato kombinace? Medníky jsou poměrně lehké, i když jsou plné medu. A větší plodiště dává možnost rychlejšího rozvoje a tvorba oddělků na velkém rámku je přirozenější a snazší. I když je v medárně více rámků, tak se snáze odvíčkují, lze použít radiální medomet i malého průměru, lépe se získávají druhové medy a v neposlední řadě není nutné používat mateří mřížku.
Většinu včelstev máme umístěných na paletách po čtyřech. Postojem z boku úlu se získá pohodlnější poloha pro práci s jednotlivými rámky. Zejména při odebírání medu. I když většina zásahu se obejde jen s manipulací celých vystrojených nástavků.
Odvčelování medných rámků probíhá pomoci setřesení včel a následné doodvčelení v tmavém nákladovém prostoru dodávky. Při otevření dveří zbylé včely vyletí za světlem.
Rámky používám nejobyčejnější, co to jde. Bez hofmanova boku, bez mezerníků, bez hřebenů pouze od oka nebo prstů. Sbíjení rámků nesmí zabrat moc času. Drátkujeme pomocí sponkovačky. A používáme vlastní mezistěny.
Dna a nástavky pravidelně impregnujeme v horkém parafínu viz námi nabízený kotel. Výhodou je předcházení včelích i dřevokazných chorob a škůdců. Prodlužuje se tím životnost nástavků i hygiena v úlu. S tou samozřejmě ještě víc souvisí obměna voskového díla a vyváření rámků ve vroucí vodě. Případně lze vyvařené rámky následně dezinfikovat v louhové lázni.
V době květu ovocných stromů kočujeme do sadů. Množství převážených včelstev nás donutilo začít používat techniku. Několik nocí u internetu, čerpání inspirace z celého světa pár dní v dílně a pokusů na suchu i v terénu. A je na světě pomocník bez kterého to už nepůjde.
Naše skromná, ale krásná medárna. S novou ženou a větším sortimentem nešlo jinak než postavit další budovu. Nachází se zde strojovna pro vytáčení a hrubé zpracování medu, chlazený sklad s kapacitou cca 400 našich nástavků a kuchyňka kde se balí med do malých skleniček.
Obliba v radiálním medometu trvala od pradávna. Ale až návštěva kamaráda Jakuba K. s otázkou „proč máš odkapávací vanu, když by sis mohl vyrobit druhý medomet". A to nejsem Aiffel ani Čechov, výsledek byl podobný. Z prototypu je dnes sériová výroba.
Takže používáme dva radiální medomety pod nimi hrubé síto, čeřící vanu, čerpadlo a čeřící nádobu na denní produkci medu. To znamená, že v medárně bereme do ruky už jen jeden kilogram vážící rámek, který po odvíčkování na hrotu putuje do nízko položeného medometu a pak se až další den stáčí med do skladovacích 50ti kg nádob.
Toto vybavení z nás děla malé velkovčelaře :-)
Starší příspěvky
Kdo se dočetl až sem, tak má zajisté spoustu otázek. Na většinu z nich najde odpověď při návštěvě některého z našich kurzů.