Přechod na jinou rámkovou míru

vysvětlivky

Včelstvo má plod na 3-4 rámcích. Včelstvo si vystačí s přínosem z přírody. Vyjmeme rámky s plodem a trochou zásob. Staré rámky přivážeme drátkem za ouška k samotné horní loučce nové míry. Pokud nemáme žádnou souš, vložíme do zbytku nástavku mezistěny. Případně můžeme místo jednoho rámku vytvořit pohyblivou uteplívku. Pokud není dostatečná snůška k podpoření stavby, můžeme včelstvo pokrmovat cukerným roztokem, nebo medocukrovým těstem.

Po vystavení alespoň dvou mezistěn, můžeme vložit jednu z nich mezi staré rámky a necháme zaklást. A nadále pokrmujeme za předpokladu slabé snůšky.

Za květu řepky ozimé a dostatečné síle včelstva můžeme dělat i radikálnější zásahy.

V několika krocích se snažíme dostat staré plásty na okraj nástavku. Včely postupně vystavují a zakládají další rámky.

Tyto kroky nelze popsat časovými údaji. Každé včelstvo postupuje jinak, v závislosti na počtu dělnic, snůšce a kvalitě genetického materiálu.

V době, kdy je v prostředních pěti rámcích zavíčkovaný plod nastává nejvyšší čas přidat nástavek.

Při rozšiřování včelstva do dalšího nástavku je třeba pamatovat na dvě zásady. Včelstvo k vystavování mezistěn potřebuje teplo. Pokud moc roztrháme plodové těleso, můžeme zbytečně přibrzdit vývoj. Tím, že včely nezvládají plodové těleso dostatečně zahřívat.

Kvalitní včelstva dokáží využít letní snůšky i v náš prospěch v podobě medu. Ale u většiny včelstev je lépe s výnosem medu nepočítat.V tuto dobu můžeme vyjmout česnovou vložku. Včelstvo velké česno ubrání a vložka nebude bránit intenzivní letové aktivitě.

Kvalitní včelstva dokáží využít letní snůšky i v náš prospěch v podobě medu. Ale u většiny včelstev je lépe s výnosem medu nepočítat.V tuto dobu můžeme vyjmout česnovou vložku. Včelstvo velké česno ubrání a vložka nebude bránit intenzivní letové aktivitě.

Nastává období zbavování se roztočů ze včelstva. Při fumigacích a aplikaci aerosolu otáčíme česnovou vložku a vkládáme uzávěr zasíťovaného dna (pokud byla vložka vyjmuta).

Následující jaro. Včelstvo se stahuje za teplem a zásobami do horního nástavku. Spodní krajní rámky jsou prázdné a bez včel.

Staré rámky vyjmeme a zaměníme za mezistěny. V průběhu jara nezakladené mezistěny přesouváme do středu plodového tělesa k zakladení.

V průběhu jara vyjmeme česnovou vložku a ke včelstvu se chováme obvyklým způsobem. Např. můžeme převěšovat zakladené plásty bez matky nad mateří mřížku a následně po vylíhnutí plodu vytáčet med.

  • Rouskový pyl

    Rouskový pyl přinášejí včely do úlu jako jednu ze základních složek...

    150 Kč s DPH

  • Perga

    Perga je pyl upravený včelmi v plástech.Užívat 1-2 lžičky denně.

    300 Kč s DPH

Kolem včel už nelítáme, máme tedy čas na Vaše objednávky:-)

Medu je zatím dost, v Kněži prodáváme i 980g balení medu, tak se zastavte:-)

Děkujeme za účast v kurzech, bylo to letos velmi povedené.

Přejeme všem úspěšné přezimování včelstev:-)

 

Přihlášení