Přechod na jinou rámkovou míru

vysvětlivky

Včelstvo má plod na 3-4 rámcích. Včelstvo si vystačí s přínosem z přírody. Vyjmeme rámky s plodem a trochou zásob. Staré rámky přivážeme drátkem za ouška k samotné horní loučce nové míry. Pokud nemáme žádnou souš, vložíme do zbytku nástavku mezistěny. Případně můžeme místo jednoho rámku vytvořit pohyblivou uteplívku. Pokud není dostatečná snůška k podpoření stavby, můžeme včelstvo pokrmovat cukerným roztokem, nebo medocukrovým těstem.

Po vystavení alespoň dvou mezistěn, můžeme vložit jednu z nich mezi staré rámky a necháme zaklást. A nadále pokrmujeme za předpokladu slabé snůšky.

Za květu řepky ozimé a dostatečné síle včelstva můžeme dělat i radikálnější zásahy.

V několika krocích se snažíme dostat staré plásty na okraj nástavku. Včely postupně vystavují a zakládají další rámky.

Tyto kroky nelze popsat časovými údaji. Každé včelstvo postupuje jinak, v závislosti na počtu dělnic, snůšce a kvalitě genetického materiálu.

V době, kdy je v prostředních pěti rámcích zavíčkovaný plod nastává nejvyšší čas přidat nástavek.

Při rozšiřování včelstva do dalšího nástavku je třeba pamatovat na dvě zásady. Včelstvo k vystavování mezistěn potřebuje teplo. Pokud moc roztrháme plodové těleso, můžeme zbytečně přibrzdit vývoj. Tím, že včely nezvládají plodové těleso dostatečně zahřívat.

Kvalitní včelstva dokáží využít letní snůšky i v náš prospěch v podobě medu. Ale u většiny včelstev je lépe s výnosem medu nepočítat.V tuto dobu můžeme vyjmout česnovou vložku. Včelstvo velké česno ubrání a vložka nebude bránit intenzivní letové aktivitě.

Kvalitní včelstva dokáží využít letní snůšky i v náš prospěch v podobě medu. Ale u většiny včelstev je lépe s výnosem medu nepočítat.V tuto dobu můžeme vyjmout česnovou vložku. Včelstvo velké česno ubrání a vložka nebude bránit intenzivní letové aktivitě.

Nastává období zbavování se roztočů ze včelstva. Při fumigacích a aplikaci aerosolu otáčíme česnovou vložku a vkládáme uzávěr zasíťovaného dna (pokud byla vložka vyjmuta).

Následující jaro. Včelstvo se stahuje za teplem a zásobami do horního nástavku. Spodní krajní rámky jsou prázdné a bez včel.

Staré rámky vyjmeme a zaměníme za mezistěny. V průběhu jara nezakladené mezistěny přesouváme do středu plodového tělesa k zakladení.

V průběhu jara vyjmeme česnovou vložku a ke včelstvu se chováme obvyklým způsobem. Např. můžeme převěšovat zakladené plásty bez matky nad mateří mřížku a následně po vylíhnutí plodu vytáčet med.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Z důvodu plánované operace nebudeme do konce července odesílat zásilky českou poštou a zásilkovnou. Po telefonické dohodě na čísle 737 451 563 lze domluvit osobní vyzvednutí. Děkujeme za pochopení.