Kotel na vyváření vosku s integrovanou odstředivkou

Kotel na vyváření vosku s integrovanou odstředivkou

Topeniště s vanou 150 litrů a dvouplášťová odstředivka

64900 Kč s DPH

Na toto zařízení se vztahuje dotace ve výši 24000,- a 23920,-  Cena po odečtení dotace 16980,-

 

Technický popis

Kotel je primárně určen k použití ve včelařských provozech. Topeniště je zhotoveno z černého plechu síly 2 mm. Vložená vana je z nerezu 1.4301 vhodného pro styk s potravinami. Horní část vany je odizolována čedičovou vatou a opláštěná nerez plechem. U dna je umístěna výpusť s 1" kohoutem. Na spodní části topeniště je litinový rošt a pod ním popelník. Komínová zděř má průměr 130mm. Celý kotel je kryt víkem z nerezového plechu. Topeniště je opatřeno žáruvzdorným matným lakem, který získává požadované vlastnosti až po vypálení (prvním zatopení). Doporučované palivo je suché dřevo. Odstředivka je přišroubována na zadní straně vedle komínové zděře. Je tvořena dvoupláštěm pro vodu s napouštěcím otvorem, vodoznakem a výpustí 3/8". Mezi plášti odstředivky vře voda a unikající pára je vháněna otvory do lisovacího prostoru. Buben odstředivky je průměru 200 mm. Ve víku je uchyceno otočné víko, které zapadá do bubnu jen s malou vůlí a při chodu se točí stejnou rychlostí jako vlastní buben. Odstředivku pohání elektromotor 240V opatřený vypínačem. Přenos výkonu na buben je veden klínovým řemenem. Buben se otáčí rychlostí cca 1300 ot/min. Celé zařízení je opatřeno dvěma pevnými a dvěma otočnými koly s brzdou.
Instalace kotle a jeho umístění
Vzhledem ke konstrukci kotle a jeho primárnímu použití je nutná instalace na volném prostranství. Na nehořlavém podkladu (mlat, beton, betonové dlaždice a podobně). Vosk i parafín jsou hořlavé látky.
Komínovou zděř připojíme buďto ke zděnému komínu, nebo připojíme minimálně koleno a 2m komínových rour, které je nutné zafixovat proti pádu.
Při prvním zatopení se vytvrzuje lak na vnějšku topeniště. Před zatopením je nutné naplnit vložku minimálně do poloviny vodou. Pozor! Dokud není voda ve vaně ohřátá, tak vlivem rosného bodu a vodní páře obsažené ve spalinách, může odtéct z topeniště až několik dl špinavé vody.
Návod k obsluze – vosk

Pozor, do vany nesmí přijít železo!!! Typu hrábě, roxor a podobně. K míchání, přidržování, vyndavání lze použít jedině vhodné plasty, dřevo, nerezová ocel. 


Potup
Kotel slouží k rozváření voskového díla včel, případně převáření a čištění již vytěženého vosku.
Objem vložky je 150 litrů. Před zatopením i v průběhu vyváření vosku dbáme na to, aby hladina sahala minimálně nad polovinu výšky vložky. K rozváření vosku je vhodné naplnit kotel cca 100l vody. Uvedení do varu trvá cca 40 minut v závislosti na kvalitě paliva. Teplota tání vosku je cca 62 st. C. Voskové dílo ponoříme i s dřevěným rámkem do vroucí vody a pomocí vhodného nástroje vytahujeme v místě intenzivního varu. Tím získáme čistý rámek i s neporušeným a čistým drátkováním. Po rozpuštění 15 – 40 souší plave na hladině dostatek směsi vosku a košilek pro další zpracování. Ty odebereme nejlépe cedníkem na nudle (vosk uvízne v košilkách a voda zůstává v kotli) k dalšímu zpracování a můžeme opakovat dávku souší. Podle potřeby doléváme vodu, tak aby hladina příliš neklesla.
Odstředivka - v mezi plášti lisu musí být neustále voda. Pro kontrolu slouží trubicový vodoznak ve kterém musí být neustále vidět hladina. Pokud voda poklesne cca 8 cm od horního okraje, je nutné vodu dolít. Do bubnu ostředivky vložíme přiložený pytlík, do něj lijeme rozvařenou kaši, po naplnění do cca 2/3 pytlík uzavřeme a konec zasuneme dovnitř bubnu. Ověříme, zda se buben volně otáčí potočením rukou. Přiklopíme víko a utáhneme zajišťovací šroub víka. Poté teprve zapínáme motor!!!! Z otvoru vytéká čistý vosk. Odstředivku můžeme nechat točit několik minut, dokud si nepřipravíme další várku rozvařené kaše. Vypneme motor, po úplném zastavení odklopíme víko, vyjmeme pytlík s odpadem, důkladně vyklepeme, vložíme spět a postup můžeme opakovat.
Bezpečnost práce
Vosk je hořlavá a snadno zapalitelná látka. Při varu kypí a tím pádem umí přetéct „z hrnce" a pokud teče přes dostatečně rozpálený plášť topeniště, může chytnout. Pro práci nad hladinou vroucí vody je nutné použít odpovídající ochranné pomůcky.

Návod k obsluze – parafín
Pozor u tohoto provedení je nutné při použití k parafinování odmontovat odstředivku a otvor zaslepit plátem oceli.
Popis
Impregnace úlů parafínem je v česku relativně mladá metoda ošetření dřevěných částí úlů. Spočívá v máčení dřevěných částí do lázně parafínu při teplotě v rozmezí 160 – 200 st.C. po dobu 0,5 – 10 min podle teploty a účelu.
Metoda bezpečně hubí dřevokazné houby a škůdce. Spolehlivě hubí i zárodky chorob a škůdce včel v té době se ve dřevě nacházejících. Za ostatečné teploty i spory bakterie způsobující onemocnění včel zvané mor včelího plodu.
K metodě se obvykle používá parafín s bodem tání v rozmezí 52 – 64 st. C. a obsahu olejů až do 1,6%. Čím je parafín čistější a vyšší teplota tání, tím lépe. Teplota varu parafínu se pohybuje okolo 330 st.C. a teplota samovznícení okolo 260 st. C. při běžných atmosférických podmínkách. Parafín má až nečekaně velkou tepelnou roztažnost.
Postup
Rozpuštění parafínu, na dno vany naskládáme minimálně 25 kg desek nebo vloček parafínu, uzavřeme víkem a následně teprve rozděláme mírný oheň. Po pozvolném roztátí přidáme dalších 25 kg parafínu a následně můžeme zvýšit intenzitu ohně. Pro bezpečnou a pohodlnou impregnaci je vhodné používat 60-75 kg parafínu. Rozpuštění a ohřátí přes 160 st.C. trvá mezi 70 a 90 minutami. Od 120 st. stoupá teplota rychleji. Teplotu kontrolujeme vhodným teploměrem (není příslušenstvím) o rozsahu alespoň do 250 st.C.
Po rozehřátí do požadované provozní teploty odkryjeme víko a máčíme díly úlů. Při rychlosti vkládání dílů o hmotnosti 4 kg/min udržujeme středně intenzivní plamen a v intervalu 10 min kontrolujeme teplotu.
Prohřáté díly necháme krátce odkápnout a odkládáme na vhodnou podložku. Po deseti minutách můžeme vychladlé díly opět štosovat.
Po použití můžeme nechat parafín v kotli ztuhnout a následně opět rozehřát. Pokud chceme následně zpracovávat vosk. Necháme parafín zchladnout mezi 100 a 70 st. C., následně ho vybereme vhodnou nádobou do vhodných konických obalů, aby šel později vyklopit. Poslední 0,5-3 kg bývají znečištěny přepálenými úlomky dřeva. Do tohoto zbytku je vhodné nalít studenou vodu alespoň 60l, parafín ztuhne a vyplave na hladinu. Poté je vhodné jej odebrat, vodu ohřát přes 65 st. C., aby se uvolnily i poslední zbytky ze dna a po zchladnutí sebereme škraloup.
Bezpečnost práce
Parafín je hořlavá látka, samovolně chytá při teplotě 260 st.C. Kotel musí být kromě provozu neustále zakryt plechovým víkem. Provoz je povolen pouze na otevřeném prostoru. Hladina parafínu musí sahat nad polovinu hloubky vany. Při práci je nezbytně nutné používat kvalitní ochranné prostředky, zejména silnější kožené rukavice.
Do parafínové lázně se nesmí dostat voda. Hašení se provádí zamezením přístupu vzduchu (víkem), hasicími přístroji – ne vodními.
Rozměry:
Vana 620x500x500 mm
Vnější 1300x750x900 mm (po demontování kohoutu 690 mm)
Odstředivka vnitřní 240x330 mm
Objem odstředivky 8,2 litru
Odstředivka vnější 380x500 mm
Hmotnost odstředivka 27 kg
Hmotnost cca 110 kg
Výkon 80-150 rámků např. 39x24 za hodinu, podle stáří díla a šikovnosti.
Kouřovod není součástí balení
Doprava na paletě po celé České i Slovenské republice
Na Slovensko neumíme dobírku a je potřeba poptat cenu dopravy

 

Nový komentář

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení